
- вівторок, 15 жовтня 2019 р.
- DESTIN (Erasmus+ KA2)
Викладачі кафедри журналістики взяли участь у роботі Міжнародної конференції проекту Erasmus+ КА2 «DESTIN. Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism», яка пройшла в Університеті Ліннея у Швеції. Трьохденна робота була присвячена вивченню організації навчального процесу в країнах ЄС з наступним перенесенням цього досвіду в українську підготовку журналістів.
Учасники ознайомилися не лише з освітніми програмами, а й з їхнім матеріально-технічним забезпеченням. Вони відвідали студентську телерадіостудію, яка являє собою майже цілий крос-медійний ньюзрум. У сучасному корпусі, введеному в експлуатацію минулого року, аудиторії та обладнання зовсім нові, студенти тут навчаються лише 2 семестри. Та вже за цей короткий час створено 15 монтажних для радіопродукції та 18 монтажних для відео.
Усі програми ліцензійні, університет платить за них щорічно близько 2 тис. євро. Є 62 комп’ютери з доступом до лекцій та навчальних матеріалів викладачів. Загалом кожні 5 років апаратура оновлюється і молодь навчається на найкращих зразках. Тут кожен може взяти яку завгодно техніку і піти на зйомки, можна допізна монтувати відео. Саме радіо синхронізоване з радіо Швеції. Студенти готують власний радіоефір. Основне – не дублювати новини, а шукати власний контент, цікавих людей, ексклюзивні історії. Кращі студентські матеріали транслюються на місцевому радіо Р4 в інтернеті, відео – на ютуб-каналі. Усі матеріали зберігають на серверах, доступ до них є з будь-якого комп’ютера в університеті.
Бакалаврат із журналістики у Швеції триває 3 роки: половина навчання – це теорія медіа, інша половина – практичне медіавиробництво. Прикладних курсів багато. Наприклад, курс із радіо триває 5 тижнів, його опановують 40 осіб. Відеопродакшн аналогічний. Щодня група з 5 студентів готує по 2 радіопрограми. Бакалаврська у них, як і в Україні, – нерідко свій медіапроект (відео, аудіо, онлайн), часто документальний фільм.
Учасників конференції ознайомили й з локальними друкованими виданнями. Викладачі з України відвідали редакцію місцевої газети “Вarometern” – одну з найстаріших у Швеції (виходить з 1841 року). Друковані медіа, попри швидку дигіталізацію, зберігають свою популярність. Редактор “Вarometern” говорить, що його газету читає коло 80% населення регіону. Втім, це вже давно кросмедійний ньюзрум, який поширює контент на всіх можливих онлайн-платформах. Навіть саме приміщення перебудоване під цей формат. Газета має власкорів у 10 різних містах Швеції. У штаті 54 журналісти. Щоденна друкована версія – це 48 сторінок та додаток. Тираж цифри і друку становить 31800. Цифрова підписка зростає. У штаті діють різні тематичні відділи, є три журналісти-розслідувачі, 6 дизайнерів. Перевага віддається якісному контенту. Власники теж публічні – центральна медіа корпорація Gotamedia. Видання безкоштовно розповсюджується на вокзалах, в аеропорту, готелях.
Також учасники конференції ознайомилися з міжнародними проектами університету Ліннея, налагодили наукові зв’язки з колегами та запланували наступні кроки в реалізації проекту «DESTIN».