Перейти до основного вмісту
Конференція

Викладачі кафедри журналістики взяли участь у Міжнародній науковій конференції «Зміни в культурі, літературі, мові та почутті національної ідентичності під впливом біженців та міграції в ХХІ столітті: Польща – Україна – Європа».

Організаторами наукового заходу стали Польська академія наук у Любліні, Люблінський католицький університет Івана Павла ІІ, Інститут україністики Варшавського університету, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича та Київський університет імені Бориса Грінченка.

Теми доповідей сконцентрувалися навколо явища масової міграції в найрізноманітніших ракурсах: журналістика, соціологія, гуманітарні науки. В останні роки явище масової міграції в Польщі тісно пов'язане з війною Росії проти України, переломним моментом якої стало повномасштабне вторгнення. Це явище вплинуло на сприйняття світу сучасними людьми; на особистісному рівні змінило розуміння власної ідентичності, знайшло своє відображення в різних культурних площинах. Конференція інтенсифікувала дослідження цих трансформацій.

Учені зосередилися на виявленні культурних просторів, у яких спостерігаються трансформації ідентичності, особливо у зв’язку з двома сусідніми країнами – Польщею та Україною; простежили закономірності у змінах ідентичності; порівняли погляди мігрантів і тих, хто зіткнувся з припливом мігрантів; зіставили «типове» та «нетипове» ставлення поляків та українців до міграції, порівняли досвід обох народів зі стереотипним образом, сформованим у культурному просторі інших європейських країн, а також – з поширеними наративами Європейського Союзу.

Від кафедри журналістики була виголошена доповідь Василик Л. Є. «Вплив міграції та біженців на культурне середовище та збереження національної ідентичності крізь призму медій: Україна — Польща».

У ній простежено, як міграційні процеси змінюють медійні наративи, включаючи життєві історії та досвіди мігрантів, нові ракурси теми, нові ідентичності: мігранти, біженці, шукачі притулку, внутрішньо переміщені особи...

Проаналізовано роботу медій з чутливим контентом, дотримання стандартів журналістики, поваги до згоди та безпеки джерел, уникнення стереотипів та мови ворожнечі, дотримання правил культурної чутливості, розуміння контексту.

screenshot-at-apr-06-21-52-13

Звернено увагу на роль медій у формуванні нового культурного ландшафту, у виробленні емпатії й толерантного ставлення до біженців, подолання стереотипів по відношенню до них.

Проаналізовано медійний дискурс «Newsweek Polska», «Dzennik.рl», «Gazeta Wyborcza», «Polityka», «Polsat News», наголошено на ролі індивідуальних історій біженців у подоланні стереотипів.

Водночас простежено, як «Myśl Polskа» формує комунікаційні бар'єри між українцями та поляками на основі коливальних відносин (ми/вони, свій/другий, свій/ чужий), образу іншого. 

Зроблено висновок: мейнстримні польські медіа формують позитивний дискурс щодо біженців і в цьому ракурсі стають форумом презентованих проблем, сприяють взаєморозумінню між поляками та українцями через превентивність (заклик до порозуміння), культурологічність (бачення єдності культурних просторів), модальність (бачення народів поруч у спільному майбутньому).

В умовах війни такий медійний контент започаткував нову рецепцію польсько-українських відносин.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності